Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak a kde kaktus pořídit.

4. 1. 2008

Jak a kde kaktus pořídit?
 

 Tato otázka se muže zdát hloupá, ale to kde a kdy si svého miláčka pořídíte je dost důležité a začátečníkům může ušetřit zklamání hned zpočátku.

 Především bych chtěl varovat před „lacinými“ rostlinami z hypermarketu. Jedna se o rostliny z velkopěstíren, kde je na prvním místě vypěstovat co nejrychleji prodejeschopnou rostlinu s co nejmenšími náklady. Takovému kaktusu doma jen stěží můžete poskytnout podmínky, na které byl zvyklý, substrát ve kterém je zasazen vůbec neodpovídá podmínkám, ve kterých se u nás většinou pěstují. Tyto kaktusy nejsou otužilé a většinou je pro ně přenesení do prostředí našich pařenišť a skleníčků ta poslední rána. Pokud se někdo přeci jen rozhodne si takovou rostlinu koupit, asi bych doporučoval kontrolu kořenů, přesadit do substrátu na kaktusy a po té pozvolna otužovat a zvykat na sluníčko.

 Další možností je květinářství. I tady bych byl na pozoru. Ne vždy mají v květinářství kaktusy vhodné podmínky a tak se vám může stát, že si domů přinesete rostlinu deformovanou nedostatkem světla nebo se zahnívajícími kořeny. Dále je možné, že tam narazíte na tentýž sortiment jako v marketu.

Pokud máte s kaktusy vážnější úmysly, chcete se s nimi opravdu těšit a to delší dobu než pár týdnů, radím vyčkat na jaro – léto a navštívit nějakého kaktusáře z okolí, nebo nějakou prodejní výstavu kaktusářského klubu. Získáte tak s největší pravděpodobností pichláče, o kterého  bylo pečováno s láskou a pokud nebudete nesmělí, zajisté i sáhodlouhou přednášku o tom, jak se o něj máte dále starat.

 Zmínil jsem se o období  jaro – léto,je to proto,že v zimě mají kaktusy odpočívat a podzim je příprava na tento odpočinek. Kde kterému kaktusáři ukápne slza, když vidí na krámech v prosinci řádně zalité kaktusy a na nich tavnou pistolí přilepené očíčka a santovské čepičky.

 

Baruna